Analiza wskaźnikowa oraz analiza techniczna jako narzędzia wspomagające inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych na przykładzie Grupy Kapitałowej PGNiG.

1 marca 2019 0 Przez administrator


Wstęp………..5

Rozdział 1
Charakterystyka rynku kapitałowego………..7

1.1. Ogólna charakterystyka rynku kapitałowego………..7
1.2. Struktura rynku kapitałowego………..8
1.3. Funkcje rynku kapitałowego………..11
1.4. Instrumenty rynku kapitałowego………..12


Rozdział 2
Analiza techniczna oraz jej instrumenty………..18

2.1. Ogólna charakterystyka analizy technicznej………..18
2.2. Wykresy jako podstawa analizy technicznej ………..20
2.3. Trend oraz formacje trendowe………..25
2.4. Wskaźniki analizy technicznej………..31


Rozdział 3
Analiza wskaźnikowa jako narzędzie oceny majątkowo-kapitałowej oraz kondycji finansowej przedsiębiorstwa………..35

3.1. Istota analizy wskaźnikowej………..35
3.2. Analiza płynności finansowej………..36
3.3. Analiza rentowności………..38
3.4. Analiza zadłużenia………..41
3.5. Wskaźniki rynku kapitałowego………..42


Rozdział 4
Analiza grupy kapitałowej PGNiG pod kątem potencjalnego inwestora………..44

4.1. Prezentacja Grupy Kapitałowej PGNiG………..44
4.2. Charakterystyka przemysłu paliwowego w Polsce………..47
4.3. Analiza wskaźnikowa Grupy Kapitałowej PGNiG………..49
4.4. Porównanie wskaźników z firmą z sektora paliwowego PKN Orlen S.A………..59
4.5. Analiza techniczna Grupy Kapitałowej PGNiG………..67
4.6. Podsumowanie wyników badań empirycznych………..75


Zakończenie………..79
Spis tabel………..81
Spis wykresów………..81
Spis rysunków………..82
Bibliografia………..83

Opis zawartości pracy:

Celem niniejszej pracy jest przedstawienie na podstawie Grupy Kapitałowej PGNiG, sposobu w jaki można łączyć analizę wskaźnikową przedsiębiorstwa oraz analizą techniczną kursu giełdowego, w celu opracowania strategii będącej efektywnym narzędziem podczas inwestowania na rynku kapitałowym. Przedsiębiorstwo jest największą spółką w Polsce zajmującą się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego oraz ropy naftowej.
Sposób łączenia obu analiz, przedstawiony w poniższej pracy, powinien być stosowany przez każdego inwestora giełdowego, bez względu na branżę firmy, którą jest zainteresowany. Uniwersalność analizy technicznej jak i wskaźnikowej pozwala dokonywać badania zarówno na przedsiębiorstwach z branży paliwowej, jak i również bankowej, farmaceutycznej, budowniczej itd.
Treści zawarte są w czterech rozdziałach, w których każdy przedstawia określony temat.

W rozdziale pierwszym zawarta została ogólna charakterystyka rynku kapitałowego: struktura, funkcje oraz jego instrumenty.

W rozdziale drugim opisano istotę analizy technicznej w oparciu o wykresy giełdowe, będące głównymi narzędziami do wyszukiwania trendu oraz formacji popartymi różnego rodzaju wskaźnikami giełdowymi.

Rozdział trzeci przeznaczono na przedstawienie wskaźników analizy finansowej, których dobór oraz użycie ma istotne znaczenie dla pozyskania obiektywnych wyników badań i ich wykorzystania we wstępnym procesie inwestycyjnym polegającym na zbadaniu sytuacji majątkowo-kapitałowej oraz kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Rozdział czwarty przybliży profil działalności Grupy Kapitałowej PGNiG, na przykładzie którego przedstawiona zostanie analiza wskaźnikowa oraz analiza techniczna. Rozdział ten będzie miał również charakter praktyczny – przeanalizowane zostaną dane finansowe firmy oraz ich wpływ na kurs notowań giełdowych. Otrzymane wyniki porównamy z głównym konkurentem spółki PKN Orlen S.A., co pozwoli nam ocenić jak wypada PGNiG na tle branży. Dokładna analiza pozwoli na wyciągnięcie wniosków jak i również ocenę, czy firma prawidłowo rozwija się i jest dobrym wyborem na ulokowanie naszego kapitału inwestycyjnego. Ostatnim zagadnieniem, poruszonym w tym rozdziale, będzie analiza techniczna oparta na rzeczywistych historycznych notowaniach giełdowych PGNiG, dzięki którym sprawdzimy wpływ wyników finansowych spółki na zachowanie rynku.