Analiza zmian cen i zasad taryfikacji energii elektrycznej w Lubelskich Zakładach Energetycznych i Zamojskiej Korporacji Energetycznej

3 marca 2019 Wyłączono Przez administrator


Wstęp………..2

1 Rozwój rynku energii elektrycznej

1.1. Historyczne i ekonomiczne uwarunkowania powstania rynku energii elektrycznej ………..3
1.2. Rynek energii elektrycznej w oparciu o ustawę Prawo Energetyczne ………..7
1.3. Zasady kształtowania i kalkulacji taryf oraz ich rozlicznie ………..11
1.4. Taryfy energetyczne oraz strefy czasowe………..15


2 Cel i zakres pracy………..17

3 Metody badawcze………..18

4 Przegląd literatury.

4.1.Stan rynku energii elektrycznej………..20
4.2.Czynniki wpływające na taryfikację i ceny energii elektrycznej………..21


5 Badania własne.

5.1.Charakterystyka badanych Zakładów Energetycznych ………..23
5.2.Przebieg zmian cen energii elektrycznej w Lubelskich Zakładach Energetycznych i Zamojskiej Korporacji Energetycznej………..24


6 Wyniki badań.

6.1.Analiza zmian cen składowych stałych usług dystrybucji energetycznych………..33
6.2.Analiza zmian składowych z wewnętrznych usług dystrybucji………..34


Podsumowanie………..43
Literatura………..45
Spis tabel………..46
Spis wykresów………..47

Opis zawartości pracy:

Celem pracy jest przedstawienie zmian cen taryf i zasad taryfikacji energii elektrycznej w latach 1999 – 2008 na podstawie dwóch zakładów energetycznych, którymi są Lubelskie Zakłady Energetyczne oraz Zamojska korporacja Energetyczna. Energia elektryczna jest przedmiotem obrotu na rynku. Głównym elementem składowym cen rynkowych energii elektrycznej jest cena usługi jej przesyłu. Ta właściwość energii elektrycznej jest decydująca o tym, iż zapotrzebowanie na energię wynika z bieżącego korzystania z niej. Zaś koszty zmienne produkcji energii są dość ściśle uzależnione od zapotrzebowania na energię. Ceny oczywiście zależą od sposoby w jaki jest wytwarzana energia elektryczna.
W pracy zostały wykorzystane głównie akty prawne dotyczące energii elektrycznej oraz jej taryfikacji oraz stosowana do tematu literatura.
Praca składa się z sześciu rozdziałów.

W pierwszym rozdziale zostały przedstawione teoretyczne zagadnienia rynku energii elektrycznej. Omówiono uwarunkowania powstania rynku energii elektrycznej jak również sam rynek energii elektrycznej. W dalszej części scharakteryzowano zasady kształtowania i kalkulacji taryf oraz ich rozliczanie oraz taryfy energetyczne wraz z strefami czasowymi.

Rozdział drugi został poświęcony metodologii badań własnych. W pierwszej części przedstawiono cel jaki powinien być uzyskany poprzez badania oraz jakimi metodami badawczymi zostanie on osiągnie. Zaś w drugiej części omówiono stan rynku energii elektrycznej oraz czynniki, które maja wpływ na taryfikację i ceny energii elektrycznej.

W kolejnych rozdziałach przeprowadzano analiza badań własnych. Została przedstawiona charakterystyka Lubelskich Zakładów Energetycznych oraz Zamojskiej Korporacji Energetycznej. Rozdział ten zawiera również przebieg zmian cen energii elektrycznej w latach 1999-2008 w obydwu Zakładach Energetycznych na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.