Rola administracji samorządowej w zakresie ochrony terenów zieleni i zadrzewień

4 marca 2019 Wyłączono Przez administrator


Wstęp

Rozdział I
Podstawy prawne ochrony przyrody

1.1. Zarys prawa ochrony przyrody
1.2. Źródła prawa ochrony przyrody
1.3. Ochrona przyrody a ochrona środowiska
1.4. Polskie organy ochrony przyrody
1.5. Formy ochrony przyrody w Polsce


Rozdział II
Przebieg postępowania administracyjnego w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę

2.1. Informacje ogólne
2.2. Wszczęcie postępowania
2.3. Przebieg postępowania
2.4.Zakończenie postępowania


Rozdział III
Sankcje karne

3.1. Opłaty za usunięcie drzew i krzewów
3.2. Kary finansowe dotyczące usunięcia drzew i krzewów bez zezwolenia


Rozdział IV
Miasto w systemie utrzymania zieleni

4.1. Funkcja i rola zieleni
4.2. Ekologiczne i społeczne aspekty utrzymania zieleni
4.3. Statystyczne dane dotyczące zadrzewień w polskich miastach
4.4. Polska Partyzantka Ogrodnicza


Zakończenie
Literatura
Spis ilustracji
Spis tabel

Opis zawartości pracy:

Praca zbudowana została z czterech rozdziałów.

Pierwszy rozdział dotyczy podstaw prawnych ochrony przyrody obowiązujących w Polsce. Począwszy od historii, źródeł prawa poprzez usystematyzowanie wiedzy odnośnie różnic pomiędzy ochroną przyrody a ochroną środowiska a skończywszy na organach administracyjnych mobilizujących do przestrzegania prawa i formach ochrony przyrody występujących na terenie naszego kraju.

Rozdział drugi określa przebieg postępowania administracyjnego w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew bądź krzewów. Przedstawiony został cały proces związany z usunięciem zadrzewień. Od momentu wszczęcia postępowania do jego zakończenia tak by móc dostarczyć jak najwięcej informacji istotnych w załatwieniu wszelkich formalności niezbędnych do uzyskania decyzji zezwalającej.

W rozdziale trzecim przedstawione zostały procedury wymierzania opłat za usunięcie drzew i krzewów a także system kar pieniężnych za nielegalną wycinkę. Nakłady pieniężne poniesione z tego tytuły tworzą pewnego rodzaju rekompensatę dla środowiska, które w dużym stopniu odczuło znaczące ubytki.

Rozdział czwarty ukazuje miasto w systemie utrzymania zieleni. Przedstawione zostały jakie funkcje i role odgrywają zadrzewienia.
Kolejno zaprezentowane są statystyki wykazujące ilość usunięć i nasadzeń w przykładowych polskich miastach a skończywszy na opisie do jakich kroków zdolni są mieszkańcy miast by wymusić na administracji większą dbałość o przyrodę.
Autor zastosował metodą analityczno-opisową. Ważnym źródłem informacji stały się źródła prawne a przede wszystkim ustawy i rozporządzenia, opracowania, dane statystyczne a także inne źródła tj. strony internetowe.