Bezpieczeństwo Energetyczne Polski

1 marca 2019 0 Przez administrator


Wstęp………..7

Rozdział 1
Polska – Państwo położone w Europie Środkowej

1.1 Położenie, klimat, bilans zasobów geologicznych Polski ………..12
1.2 Górnictwo – analiza sektora energetycznego Polski ………..20
1.3 Strategiczne paliwa energetyczne – gaz ziemny i ropa naftowa……….. 26

Rozdział 2
Polska energetyka

2.1 Charakterystyka sektora elektroenergetycznego w Polsce……….. 35
2.2 Odnawialne źródła energii jako uzupełnienie bilansu energetycznego Polski……….. 40
2.3 Energia jądrowa – jako sposób na dywersyfikacje energetyczną……….. 45

Rozdział 3
Czynniki zewnętrzne wpływające na kształt energetyki polskiej

3.1 Szanse i zagrożenia dla Polskiego Bezpieczeństwa Energetycznego – geopolityka……….. 52
3.2 Znaczenie jednolitego, europejskiego rynku energii elektrycznej dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Rzeczpospolitej Polski……….. 55

Wnioski ………..60
Bibliografia ………..63

Opis zawartości pracy:

Przedmiotem badań są elementy, które determinują i składają się na bezpieczeństwo energetyczne Polski.
Do przygotowania tej pracy została wykorzystana głównie literatura tematyczna, która jest ściśle powiązana z bezpieczeństwem energetycznym oraz wykorzystaniem surowców energetycznych do zapewniania bezpieczeństwa energetycznego, jak również ośrodki statyczne, które dostarczają niezbędnych informacji dotyczących wybranych gałęzi przemysłowych związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Autorami wybranych źródeł są specjaliści, którzy poprzez swoją pracę i badania dociekali badanego w pracy problemu.
Niniejsza praca składa się ze wstępu, trzech rozdziałów i zakończenia.

W pierwszym rozdziale autor skupia swoją uwagę aspektach, które mają wpływ na potencjał Polski pod względem bezpieczeństwa energetycznego. Ocenia położenie geograficzne oraz bazę surowcową RP. Szczegółowo przedstawione zostały w tym rozdziale energetyczne surowce strategiczne, które wykorzystywane są do zapewniania energii cieplnej oraz elektrycznej obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej. Ukazany został również stan górnictwa oraz udział gazu ziemnego i ropy naftowej w bilansie energetycznym, jak również źródła pozyskiwania tych surowców.

W drugim rozdziale autor przedstawia obecną sytuacje w polskiej energetyce. Ukazuje udział konwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii wykorzystywanych w Polsce. Przygląda się więc w jakim stanie są polskie elektrownie i elektrociepłownie wykorzystujące konwencjonalne surowce energetyczne oraz ukazuje stan linii przesyłowych niezbędnych do dystrybucji energii. Omawia również jak wygląda wykorzystywanie w Polsce energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii tzw. OZE. Autor rozważa również w tym rozdziale możliwość wykorzystania energii atomowej jako sposobu dywersyfikacji energetycznej.

W trzecim rozdziale autor ukazuje jak surowce energetyczne oraz związane z nią technologie oddziałują na politykę co bezpośrednio może przekładać się na życie obywateli danego państwa. Zjawisko to opisane zostało na przykładzie krajów (głównie Rosji), które swoją politykę zagraniczną w znacznym stopniu opierają na handlu surowcami takimi jak ropa naftowa czy gaz ziemny, bez których nie można zapewnić bezpieczeństwa. Opisana została również koncepcja, stworzenia wspólnego rynku energetycznego dla krajów Unii Europejskiej i jej wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski.