Inwentaryzacja jako podstawa weryfikacji majątku przedsiębiorstwa

3 marca 2019 Wyłączono Przez administrator


Wstęp

Rozdział 1
Charakterystyka i metody inwentaryzacji

1.1. Pojęcie inwentaryzacji
1.2. Zasady inwentaryzacji
1.3. Terminy i formy przeprowadzania inwentaryzacji
1.4. Metody inwentaryzacji

Rozdział 2
Organizacja i dokumentacja inwentaryzacji

2.1. Etapy przeprowadzania procesu inwentaryzacji
2.2. Podział obowiązków w procesie przeprowadzania inwentaryzacji
2.3. Dokumentacja prac inwentaryzacyjnych
2.4. Najczęstsze błędy popełniane w procesie inwentaryzacji

Rozdział 3
Różnice inwentaryzacyjne

3.1. Charakterystyka i klasyfikacja różnic inwentaryzacyjnych
3.2. Ustalenie różnic inwentaryzacyjnych
3.3. Ewidencja i proces rozliczania różnic inwentaryzacyjnych
3.4. Kompensata niedoborów i nadwyżek

Rozdział 4
Proces inwentaryzacji przeprowadzany w XYZ

4.1. Ogólna charakterystyka XYZ
4.2. Sposób przeprowadzania inwentaryzacji
4.2.1. Spis z natury
4.2.2. Potwierdzenie sald i weryfikacja
4.2.3. Wycena aktywów oraz pasywów objętych inwentaryzacją i rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych
4.2.4 Rozliczenie osób materialnie odpowiedzialnych
4.3. Przykładowy proces inwentaryzacji przeprowadzany w XYZ

Zakończenie
Bibliografia
Spis tabel
Spis rysunków

Opis zawartości pracy:

W pracy podjęto temat inwentaryzacji, ponieważ znak równości pomiędzy faktycznym stanem a ewidencją księgową aktywów i pasywów pozwoli w późniejszym czasie na opracowanie obiektywnych i rzetelnych sprawozdań rocznych oraz wyznaczenie wyniku finansowego danej jednostki. Ponadto w związku z zróżnicowaniem majątku przedsiębiorstw niezbędne jest wykorzystywanie różnorodnych metod inwentaryzacji, co czyni ten proces czasochłonnym i wieloaspektowym. Zatem proces inwentaryzacji stanowi jeden z kluczowych elementów weryfikacji oraz kontroli majątku danego podmiotu gospodarczego, ponieważ często w ramach prowadzenia działalności gospodarczej stan majątku i źródeł jego dotowania ujęty w księgach rachunkowych nie jest zbieżnym z rzeczywistością.
Inwentaryzacja to nie tylko czynności o charakterze przygotowawczym, które pozwalają na przygotowanie szeroko pojmowanego bilansu, ale przede wszystkim to narzędzie przy pomocy którego można ocenić użyteczność i realność znajdujących się
w spisach składników majątku, stanu technicznego rzeczowych komponentów majątku.
W oparciu o wyniki inwentaryzacji właściciele bądź kierownicy jednostek mogą postanowić o sprzedaży materiałów, środków trwałych, produktów, wartości niematerialnych i prawnych czy też półproduktów, które są niewykorzystywane w ramach jej działalności.
Proces inwentaryzacji sprawuje coraz częściej funkcję ochronną, gdyż
w konsekwencji rozliczeń niedoborów zwłaszcza zawinionych pozwala on ustalić
i rozliczyć osobę odpowiedzialną za zaistniały stan rzeczy. Ponadto w sposób pośredni proces ten sprzyja ocenie uczciwości oraz przydatności pracowników w stosunku, do których przełożony może dochodzić rekompensaty po ustaleniu niedoborów zawinionych.

Celem teoretycznym pracy jest wyjaśnienie oraz analiza najistotniejszych zagadnień związanych z inwentaryzacją oraz przedstawienie znaczenia tego procesu. Celem praktycznym zaś jest przedstawienie przebiegu i sposobu przeprowadzania inwentaryzacji jednostki prowadzącej działalność handlową, jaką jest salon optyczny Stiloptica.
Praca ma charakter literaturo-empiryczny i została zrealizowana w oparciu
o literaturę przedmiotu z zakresu inwentaryzacji i księgowości, aktów prawnych oraz dokumentów wewnętrznych pochodzących z XYZ. Niektóre dane zostały zaprezentowane przy pomocy tabel lub zilustrowane po przez rysunki i wykresy.
Praca zawiera cztery rozdziały.

Pierwszy rozdział stanowi ogólną charakterystykę procesu inwentaryzacji, wraz
z przedstawieniem najważniejszych celów i istoty tego procesu. W rozdziale tym przedstawiono także zasady, terminy, metody i formy przeprowadzania inwentaryzacji
z uwzględnieniem przepisów prawa z tego zakresu.

W drugim rozdziale zawarto wszelkie aspekty związane zarówno z organizacją jak i dokumentacją inwentaryzacji, mając na uwadze podział obowiązków uczestników tego procesu. Zaprezentowano jej etapy przeprowadzania, zaczynając od przygotowań aż po etap rozliczeniowy. Ponadto streszczono najczęściej pojawiające się błędy ujawniane
w trakcie realizacji inwentaryzacji.

Charakterystykę i podział różnic inwentaryzacyjnych wraz ze sposobem ich ustalania przedstawia rozdział trzeci. W rozdziale tym zaprezentowano w sposób graficzny ewidencje ujawnionych podczas inwentaryzacji różnic i omówiono kompensatę niedoborów i nadwyżek.

W ostatnim rozdziale scharakteryzowano przebieg procesu inwentaryzacji XYZ, zaczynając od ogólnej charakterystyki salonu. Następnie omówiono stosowane metody inwentaryzacji, sposób wyceny aktywów i pasywów składników majątku objętych tym procesem oraz rozliczenie osób materialnie odpowiedzialnych za ujawnione różnice. Na koniec rozdziału ukazano fragmenty dokumentów inwentaryzacyjnych jednostki wraz z komentarzem.