Państwowa Straż Pożarana w systemie zarządzania kryzysowego w Polsce

4 marca 2019 0 Przez administrator


Wstęp……….. 5

Rozdział I
Zarządzanie kryzysowe w Polsce……….. 8

1.1. Pojęcia związane z zarządzaniem kryzysowym- ujęcie teoretyczne ………..8
1.2. Idea systemu zarządzania kryzysowego w Polsce ………..12
1.3. Zarządzanie kryzysowe w prawie polskim ………..14
1.3.1. Konstytucja RP ………..15
1.3.2. Ustawa o zarządzaniu kryzysowym z dnia 26 kwietnia 2007 r. wraz z nowelizacją z dnia 17 lipca 2009 r………… 17
1.3.3. Akty prawne uzupełniające i precyzujące system zarządzania kryzysowego w Polsce ………..21


Rozdział II
Struktury organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej

2.1. Podstawy prawne funkcjonowania PSP ………..25
2.2. Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej z dnia 24 sierpnia 1991 roku ………..26
2.3. Ustawa o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 roku ………..30
2.4. Krajowy system ratowniczo-gaśniczy sposobem na zwiększenie skuteczności działań ratowniczych……….. 32
2.5. System szkolnictwa Państwowej Straży Pożarnej jako istotny element rozwoju zarządzania kryzysowego w Polsce……….. 41
2.6. Ochotnicza Straż Pożarna przykładem wpływu organizacji pozarządowych na system zarządzania kryzysowego……….. 43


Rozdział III
Rola i zadania PSP w systemie zarządzania kryzysowego w Polsce

3.1. Podstawowe zadania PSP w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej……….. 48
3.2. Zadania PSP w trakcie wybranych katastrof i sytuacji kryzysowych ………..52
3.2.1. Katastrofy budowlane……….. 52
3.2.2. Katastrofy kolejowe ………..62


Zakończenie ………..68
Bibliografia ………..70

Opis zawartości pracy:

Niniejsza praca składa się z 3 rozdziałów.

W pierwszym rozdziale pracy, zatytułowanym „Zarządzanie kryzysowe w Polsce” zawarto szeroki opis działalności organów państwowych i służb w zakresie zarządzania kryzysowego, które wynikają z ich konstytucyjnego obowiązku. Rozdział ten pozwoli zapoznać się podstawowymi pojęcia związanymi z tą tematyką, a także ogólną charakterystyką systemu zarządzania kryzysowego w Polsce. Przedstawiono w nim również szereg ustaw, które określają cele i misje państwa w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Najwięcej miejsca zostało poświęcone stosunkowo nowym aktom prawnym, które były reakcją władz w kraju, na katastrofalne w skutkach powodzie z końca lat dziewięćdziesiątych XX w. Proces radykalnych zmian w polskim systemie prawnym rozpoczął się od wejścia w życie pakietu ustaw z 2002 r. Kolejnym krokiem w kierunku poprawy i ujednolicenia przepisów była ustawa o zarządzaniu kryzysowym z 2007 r. oraz ustawa o zmianie ustawy o zarządzaniu kryzysowym z 2009 r. Omówione akty prawne usprawniły i uporządkowały przepisy na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej w kraju, jednak proces ten jest w ciągłej fazie realizacji.

Rozdział drugi nosi tytuł „Struktury organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej”. Po przeczytaniu pierwszego rozdziału i zrozumieniu istoty systemu zarządzania kryzysowego w Polsce oraz umiejscowienia w tej strukturze jednostek PSP kolejny rozdział pozwoli na poznanie aktów prawnych, które dały początek tej formacji oraz nakreśliły ramy jej funkcjonowania. Wyjaśniono w nim istotę utworzenia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który stał się podstawowym narzędziem do walki z wszelkimi sytuacjami kryzysowymi oraz znacząco przyczynił się do poprawy skuteczności prowadzonych działań. Poruszony został, także temat systemu szkolnictwa Państwowej Straży Pożarnej, który umożliwia nieustanny rozwój zarządzania kryzysowego w kraju. Oprócz tego czytelnik pozna jaką rolę w systemie zarządzania kryzysowego odgrywają organizacje pozarządowe, a szczególnie Ochotnicze Straże Pożarne, które często sprawnie zastępują formacje zawodowa podczas działań ratowniczych.

Ostatnia część pracy skupia się na konkretnych zadaniach jednostek PSP podczas różnych katastrof. Opisano w nim czynności dotyczące planowania oraz prowadzenia działań ratowniczych w czasie wystąpienia zagrożenia dla życia i zdrowia osób i mienia. Szczególną uwagę poświęcono katastrofom budowlanym i kolejowym. Rozważania te poparte zostały dwoma przykładami, które w ostatnich latach wystąpiły na terenie Polski, mowa tu o zawaleniu się hali w Chorzowie oraz zderzeniu pociągów pod Szczekocinami. Dzięki temu rozdziałowi możliwe jest poznanie jak w praktyce wyglądają czynności, dotyczące działań ratowniczych, realizowane przez strażaków na miejscu zdarzenia.
Całość pracy ma za zadanie przybliżenie roli Państwowej Straży Pożarnej w systemie zarządzania kryzysowego w Polsce oraz uświadomieniu, że PSP w dzisiejszych czasach to nie tylko narzędzie do walki z pożarami, a w pełni wyszkolona i wyposażona jednostka zdolna do prowadzenia i przewodzenia działaniom ratowniczym na terenie całego kraju i w każdej nawet najtrudniejszej sytuacji.
Podczas pisania pracy autor skorzystał z wielu pozycji książkowych, czasopism fachowych, a także stron internetowych. Szczególnie pomocne okazały się dwie książki napisane pod redakcją prof. dr hab. Jerzego Koniecznego, zatytułowane „Ratownictwo w Polsce. Lata 1990-2010” i „Administracja ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w Wielkopolsce. Służby, inspekcje i straże”, w których bardzo szczegółowo opisał historię i struktury PSP oraz istotę Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.