Upadek muru berlińskiego i jego znaczenie w procesie zjednoczenia Niemiec.

5 marca 2019 Wyłączono Przez administrator


Wstęp………3

Rozdział I
Przyczyny rozbicia Niemiec

1.1. Konsekwencje klęski III Rzeszy w II wojnie światowej ……..7
1.2. Powstanie RFN…….. 9
1.3. Powstanie NRD ……..12


Rozdział II
W przeciwstawnych blokach polityczno-militarnych

2.1. RFN w procesie integracji z państwami Zachodniej Europy ……..14
2.1.1. Struktury gospodarcze ……..15
2.1.2. Struktury militarne…….. 21
2.2. NRD w obozie państw socjalistycznych i jego rola ……..28
2.1.1. RWPG ……..29
2.1.2. Układ Warszawski…….. 30


Rozdział III
Upadek komunizmu w Europie i jego konsekwencje

3.1. Powstanie Solidarności w Polsce ……..33
3.2. Ludność NRD i jej reakcje na procesy dezintegracji zachodzące w Krajach Demokracji Ludowej…….. 35
3.3. Upadek muru berlińskiego- początkiem demontażu systemu komunistycznego w Europie, czy konsekwencją działalności organizacji antykomunistycznych w Polsce i innych Krajach Demokracji Ludowej…….. 40


Rozdział IV
Zjednoczenie Niemiec

4.1. Rola Michaiła Gorbaczowa oraz upadek ZSRR w dziele zjednoczenia Niemiec ……..44
4.2. Procesy zjednoczeniowe RFN i NRD ……..47
4.3. Uznanie granic wschodnich Niemiec i pojednanie z Polską ……..51


Zakończenie…….. 55
Streszczenie…….. 58

Opis zawartości pracy:

Jako cel badawczy w pracy wykazano analizę upadku muru berlińskiego oraz jego konsekwencje w procesie zjednoczeniowym Niemiec. Praca obejmuje cztery rozdziały

Rozdział pierwszy poświęcono genezie powstania RFN i NRD. Aby ukazać obraz powstania Republiki Federalnej Niemiec oraz Niemieckiej Republiki Demokratycznej cennym źródłem informacji była następująca literatura: „Historia RFN” .

Drugi rozdział obejmuje analizę RFN i NRD w przeciwstawnych blokach polityczno- militarnych. W tym rozdziale za pomocne służyły te tytuły, które objęto cenzurą i choć nie wykazały całej prawdy, pozwoliły nakreślić i ukazać jak na tamten czas kreował się pogląd w źródłach drukowanych, dotyczący dwóch podzielonych niemieckich państw. Najważniejsze tytuły przydatnej literatury to: ”Niemiecka Republika Demokratyczna” oraz „Gospodarka RFN wczoraj, dziś i jutro” .

Rozdział trzeci ukazuje upadek komunizmu w Europie oraz jego konsekwencje dla NRD.
Jako źródło analizy w rozdziale trzecim bardzo pomocniczymi były książki dzięki którym można było określić co oznaczał i jakie konsekwencje prowadził za sobą upadek systemów komunistycznych. Niezbędne było wykorzystanie dzieła: „Jak obalono mur” , „Mur Berliński. Od podziału do jedności Niemiec” oraz „Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918- 1998” .

Rozdział czwarty poświęcono opisaniu procesu zjednoczeniowego Niemiec. W ostatnim rozdziale za pomocnym okazały się w dużej mierze źródła internetowe, które ukazały procesy zbliżenia na tle Niemcy – Polska. Za fundament rozdziału posłużyła jednak książka „Historia Niemiec” dzięki której można było wyciągnąć oraz ukazać wnioski służące do zakończenia pracy badawczej.
Pracę wieńczą zakończenie, streszczenie, a także bibliografia.
W toku przeprowadzania analizy obszaru badawczego konieczne było odwołanie do materiałów źródłowych takich jak opracowania, akty prawne, literatura oraz źródła internetowe. Materiał badawczy, który został wykazany w poniższej pracy może przyczynić się do lepszego poznania przyczyn upadku muru berlińskiego.