Analiza i ocena wybranych cech pożarowych płyty drewnopochodnej typu mdf otrzymanej z surowca odnawialnego w przyspieszonym cyklu produkcyjnym

3 marca 2019 Wyłączono Przez administrator


Wstęp……….4
Cel i zakres pracy………. 6

Rozdział 1
Informacje podstawowe na temat drewna oraz płyt drewnopochodnych

1.1. Podstawowe dane dotyczące drewna ……….8
1.2. Podstawowe wiadomości o płytach drewnopochodnych………. 12
1.3. Kryteria podziału płyt drewnopochodnych ……….16

Rozdział 2
Rozwój przemysłu drzewnego w Polsce

2.1. Przemysł tworzyw drzewnych w Polsce ……….18
2.2. Nowości na rynku płyt drewnopochodnych ……….22
2.3. Plantacje drzew szybko rosnących w Polsce ……….25

Rozdział 3
Spalanie drewna i materiałów drewnopochodnych

3.1. Ogrzewanie materiału palnego………. 28
3.2. Rozkład termiczny drewna………. 29
3.3. Początek spalania drewna ……….32
3.4. Tlenie czyli spalanie bezpłomieniowe………. 34

Rozdział 4
Badanie eksperymentalne

4.1. Opis oraz przygotowanie materiału do badań ……….37
4.2. Opis metody badawczej wykorzystanej w doświadczeniu………. 38
4.3. Wyniki otrzymanych badań ……….42

Bibliografia ……….57
Spis rysunków………. 59
Spis tabel ……….60
Spis wzorów………. 61

Opis zawartości pracy:

Niniejsza praca pod tytułem analiza i ocena wybranych cech pożarowych płyty drewnopochodnej typu MDF otrzymanej z surowca odnawialnego w przyspieszonym cyklu produkcyjnym składa się z czterech rozdziałów. W rozdziałach pierwszym, drugim oraz trzecim zostały zawarte dane teoretyczne. Zawierają one przede wszystkim informacje na temat: podstawowych danych dotyczących drewna, podstawowych wiadomości o płytach drewnopochodnych oraz kryteriach podziału tych płyt. Dodatkowo zawierają opis przemysłu drzewnego w Polsce oraz plantacji drzew szybko rosnących. W części eksperymentalnej, czyli rozdziale czwartym, ukazana została charakterystyka materiałów użytych do badań, a więc: dwóch rodzajów płyt drewnopochodnych – wiórowych oraz pilśniowych otrzymanych z drewna sosnowego oraz modrzewia rosnącego w cyklu przyśpieszonym.

W rozdziale pierwszym został poruszony problem przemysłu drzewnego, który jest jedną z podstawowych gałęzi przemysłu drzewno – papierniczego. Przemysł ten jest jedną z podstawowych branż gospodarczych na świecie. Odzwierciedla się to również na terytorium Polski, gdzie przemysł ten jest jednym z najlepiej rozwijających się oraz najbardziej perspektywicznych sektorów gospodarki.

Rozdział drugi pracy zawiera dywagacje na temat zapotrzebowania na drewno oraz obrazuje problemy dotyczące jego deficytu na rynku ogólnoświatowym.
W rozdziale tym opisane zostaje, dlaczego coraz częściej oczekuje się krótkiego czasu przyrostu drewna oraz dlaczego szuka się coraz to lepszej jego jakości. Zobrazowane jest tutaj również rozwiązanie dla tego problemu, a mianowicie zostają tutaj dogłębnie zanalizowane plantacje drzew szybko rosnących na terytorium Polski.

Rozdział trzeci pracy dyplomowej skupiony jest wokół bezpieczeństwa pożarowego drewna wytworzonego ze wcześniej wspomnianych drzew wytwarzanych w przyspieszonym cyklu produkcyjnym. Szczegółowo opisuje takie cechy jak: podatność na zapalenie, właściwości termokinetyczne, właściwości toksyczne oraz właściwości dymotwórcze. Rozdział czwarty niniejszej praca przedstawia szereg badań oraz wyników, które mają na celu analizę wyników oraz ocenę właściwości palnych wybranych płyt drewnopochodnych. Narzędziem, które zostało użyte do badania był kalorymetr stożkowy.

Na zakończenie pracy zostały sformułowane wnioski, które powstały na podstawie analizy porównawczej wyników otrzymanych badań.